“Native American Heritage Tour” 25 August-6 September 2024

Native American Heritage Tour 25 August-6 September 2024
13 dagar totalt
10 hojdagar
11 hotellnätter
ca. 190 mil totalt – 19 mil/dag
1 st. 2 nätters stopp. DFW

En fördjupning inom det Native American-folkets rika och vackra historia, kulturarv och öde. En rundtur ut/in Dallas Texas med målet att besöka många av de stora tribal nation-områdena i Oklahoma Indian Territory bl.a Cherokee, Seminole, Osage, Choctaw, Chickasaw, Comanche m.m. Vi besöker olika kulturcentra, museer och historiska platser. Vi söker upp storytellers som berättar om livet i The Plains då och nu.

Native American Heritage Tour 25 August-6 September 2024

Oklahoma är en stor delstat och ett givet biker-paradis med många vackra vägar och scenic routes. MC-kulturen är utbredd och vi möter många likasinnade ute på vägarna. Vi åker Harleys genom ett underbart, böjande, ändlöst och varierande Plains-landskap som även bjuder på inslag av småberg, prärie, skog, sjö och flod-delta. Sadel-tiden beräknad till ca. 19 mil om dagen i 10 dagar med många intressanta stopp och besök.

Förutom många småorter där de olika kulturerna idag har sitt säte, bl.a Tahlequah, Pawhuska, Okmulgee, Sulphur, Hugo, Fort Sill m.m så besöker vi även Oklahoma City och Tulsa för en go köttbit och lite country & western å yee-haw.

Oklahoma har en rik och välbevarad Route 66 historia och vi hinner självklart upp på The Mother Road för en hel dags äkthetskänsla! Enormt!

Finns det indianer så finns det cowboys. Det blir inte mera “wild west” än Oklahoma. Cowboy-kultur, saloons and rodeos!

Vi åker fint, äter gott, dricker bra, ser mycket vackert, sover skönt och förhoppningsvis får vi även en bestående inblick i fantastiska The Plains Indians liv och öde.

Resan avslutar med två nätter i Dallas / Fort Worth = mycket att se och göra!

(Bilden visar grov färdväg

Färdväg (preliminärt)
DFW/Corinth
Elgin, OK
Oklahoma City
Tulsa
Quapaw
Tahlequah
Okmulgee
Sulphur
Hugo
Corinth/DFW
Flyga hem
Landa

Day 1 Landa DFW TX

Day 2  Corinth TX – Elgin OK ca 16 mil genom Comanche Nation.

Day 3 Elgin – OKC (Bricktown) ca 11 mil via Geronimo’s Grave, Comanche Nat’l Tribal Complex. Bricktown ett Old Town byggt på gammalt industriområde kring en kanal = kultur, krog, nöje.

Day 4 OKC – Tulsa (Blue Dome District) ca 12 mil via original Old Rt 66.

Day 5 Tulsa – Quapaw ca 18 mil genom Osage Nation besök Osage Nation Center, Pawhuska OK, OK-KS-MO Tri-State Marker.

Day 6 Quapaw – Tahlequah ca 15 mil genom Cherokee Nation besök Cherokee Nation Center.

Day 7 Tahlequah – Okmulgee ca 12 mil genom Creek Nation besök Fort Gibson Historic Site,  Muscogee/Creek Nation Center.

Day 8 Okmulgee – Sulphur ca 20 mil genom Seminole och Chickasaw Nations besök Chickasaw Cultural Center.

Day 9 Sulphur – Hugo 18 mil genom Choctaw Nation besök Choctaw Nation Community Center.

Day 10 Hugo OK – Corinth TX ca 23 mil lämna hojarna (vidare med Uber till DFW)

Day 11. Dallas / Fort Worth fri-dag.

Day 12 Flyga hem.

Day 13 Landa.


Ca. totalkostnad 38300:- rider / 25300:- passagerare.
Täcker valfri* Harley-Davidson MC av senare årsmodell inkl. fullgod försäkring, boende del i dubbelrum. på schysta hotell och mig som Road Captain / admin.
Flyg, mat, dryck, bensin, inträden ingår ej.
*efter tillgång

Upplägg och pris preliminära.

Begränsat antal platser. Boka redan nu. Ring för mera information: 0708820522.

Let’s RIDE!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

9 − 9 =

To top